Jak obliczyć podatek dochodowy
Podatki

Jak obliczyć podatek dochodowy?

W ostatnich latach w Polsce bardzo popularna stała się forma zatrudnienia b2b, czyli na własną działalność. Samozatrudnienie daje młodym przedsiębiorcom liczne korzyści ale również nakłada na nich nowe, nieznane dotąd obowiązki. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości i opłacanie podatków dochodowych. To dla osób, które wcześniej nie miały doświadczenia z płaceniem podatków może być nie lada problem. Jak więc obliczyć podatek dochodowy?

Obliczanie podatku dochodowego

Prowadząc własną, nawet jednoosobową działalność gospodarczą musimy każdego miesiąca (lub kwartalnie w zależności do przyjętej formy opodatkowania firmy) płacić zaliczkę na podatek dochodowy. Ważne jest aby przeprowadzić tę operację prawidłowo, gdyż wszelkie zaniedbania czy błędy mogą sprowadzić nam na głowę kontrolę urzędu skarbowego, a tych lepiej się wystrzegać.

Jak obliczyć podatek dochodowy – przykład

Najczęstszą formą rozliczeń z fiskusem przy okazji prowadzenia firmy są zasady ogólne opodatkowania. W tym wypadku nasz podatek dochodowy wynosi 18% podatku do 85 528 zł dochodu, a powyżej tej kwoty – 32%. Oznacza to, że jeśli w danym miesiącu zarobiliśmy 5000 zł brutto, aby prawidłowo obliczyć podatek dochodowy musimy dokonać następującej kalkulacji:

5000 zł x 0,18 = 900 zł

Nasz obliczony podatek dochodowy, a raczej zaliczka na podatek dochodowy za dany miesiąc wynosi więc 900 zł. Jeśli w kolejnych miesiącach nasze zarobki znacznie wzrosną i wpadniemy w drugi próg podatkowy będziemy musieli płacić większe składki.

Podatek liniowy – jak obliczyć podatek dochodowy?

Inną, często wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania własnej działalności gospodarczej jest podatek liniowy. W tym wypadku podatek, niezależnie od wysokości naszych dochodów wynosi 19%. Minusem tej sytuacji jest fakt, że w przypadku podatku liniowego mamy bardzo ograniczone możliwości odliczania kosztów prowadzenia działalności od podatku. Jak więc obliczyć podatek dochodowy rozliczając się liniowo? To proste:

5000 zł x 0,19 = 950 zł

950 zł to kwota, którą musimy wpłacić jako zaliczkę na podatek dochodowy zarabiając przykładowe 5 tysięcy złotych miesięcznie. Proste, prawda? Powodzenia w prowadzeniu firmy i obliczaniu podatku dochodowego.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz