Podatki

Darowizna samochodu – na czym polega i co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak najlepiej przekazać samochód osobie trzeciej – tak, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów? Rozwiązaniem może być darowizna pojazdu, która wiąże się jedynie z koniecznością uregulowania podatku. Sprawdź, na czym to polega i jakich formalności należy dopełnić.

Darowizna może dotyczyć dowolnego przedmiotu – nie tylko nieruchomości, biżuterii czy pieniędzy. Coraz większą popularnością cieszy się przekazywanie pojazdów. To praktyka, dzięki której można sporo zaoszczędzić – także w przypadku darowizny na rzecz osób niespokrewnionych.

Na czym polega darowizna pojazdu?

Darowizna samochodu to nic innego jak bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku obdarowującego. Oznacza przeniesienie praw własności pojazdu na inną osobę – niekoniecznie spokrewnioną.

Warto mieć świadomość, że umowa darowizny nie musi być podpisana u notariusza. Wystarczy sporządzić ją na piśmie – nawet odręcznie.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu?

Aby umowa darowizny samochodu zachowała ważność, powinna posiadać kilka ważnych zapisów. Znaczenie mają:

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • oznaczenie stron i wskazanie stopnia pokrewieństwa
  • dane obdarowującego
  • dane darczyńcy
  • dane przekazywanego samochodu
  • wartość pojazdu
  • datę przekazania samochodu
  • oświadczenie o posiadaniu praw własności do przedmiotu
  • oświadczenie obdarowującego o przekazaniu auta
  • oświadczenie obdarowanego p przyjęciu samochodu
  • podpisy obu stron.

Umowę należy sporządzić w dwóch identycznych egzemplarzach.

Umowa darowizny a urząd skarbowy

Umowa darowizny – niezależnie od je przedmiotu – musi być zgłoszona w urzędzie skarbowym. Wyjątek stanowią osoby najbliżej spokrewnione, które w ciągu 5 lat kalendarzowych nie przekroczyły kwoty 9637 zł darowizny przekazanej od jednej osoby.

Jeśli chodzi o formalności związane z urzędem skarbowym, koniecznością jest także uiszczenie podatku. Jego wysokość uzależniona jest od tego, do jakich grup podatkowych należą strony umowy darowizny. Szczegółowe informacje na temat znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/darowizna-samochodu.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno zgłoszenia darowizny, jak i zapłaty podatku można dokonać przez internet. Wystarczy wejść na stronę gov.pl/web/gov/zglos-otrzymanie-majatku-ze-spadku-lub-darowizny-formularz-podatkowy-sd-z2, a następnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą np. danych autoryzujących.

Gdy darowizna nie zostanie zgłoszona…

Do urzędu skarbowego należy zgłosić się nie później niż w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy. Szczególnie nieprzyjemne będzie to dla osób z najbliższej rodziny. Dlaczego? Takie spóźnienie będzie skutkować koniecznością uregulowania podatku. Zostaną pobrane opłaty typowe dla pierwszej grupy podatkowej – w zależności od nadwyżki od wolnej kwoty.

Umowa darowizny – gdzie jeszcze się zgłosić?

Warto pamiętać, że formalności dopełniane z urzędem skarbowym to nie wszystko. Należy zgłosić się również do:

  • wydziału komunikacji – po to, aby dokonać przerejestrowania auta
  • towarzystwa ubezpieczeniowego – po to, aby przepisać obecną polisę.

Darowizna samochodu – czy można wykupić własne OC?

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC, które jest ważne przez 12 miesięcy i nie można wypowiedzieć umowy przed czasem. Wyjątek stanowi m.in. umowa darowizny, w ramach której nowy właściciel może zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. W tym celu należy wypowiedzieć dotychczasową polisę, składając pisemny wniosek.

Decydując się na taki krok, trzeba wykupić kolejne ubezpieczenie komunikacyjne. Warto tego dokonać online, korzystając z serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/. Jak to działa?

Na stronie znajdziesz kalkulator internetowy – wystarczy wypełnić formularz, odpowiadając na kilka istotnych pytań. Po zaakceptowaniu zgód, otrzymasz informację zwrotną. Będą to konkretne wyliczenia – stawki ubezpieczenia dostępne w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy zatem wybrać najtańsze OC, by zaoszczędzić nawet do 50%.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz