Co to jest inflacja?
Gospodarka Podatki Przedsiębiorczość

Co to jest inflacja?

Inflacja to termin, z którym spotykamy się bardzo często w programach telewizyjnych traktujących o biznesie, gospodarce i ogólnej kondycji finansowej społeczeństwa. Wielu z nas jednak nie za bardzo zdaje sobie sprawę z tego, co faktycznie oznacza inflacja. Dla nich wszystkich spieszymy z odpowiedzią!

Co to jest inflacja?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie co to jest inflacja najprościej byłoby stwierdzić, że jest to wzrost cen. Jest to wskaźnik, który w ujęciu procentowym pokazuje o ile jest drożej w stosunku do porównywanego okresu. Zazwyczaj inflację wskazuje się w porównaniu do poprzedniego roku kalendarzowego. A jak obliczyć inflację?

Jak obliczyć inflację?

Obliczanie inflacji jest bardzo proste. Jeśli cena danego produktu w roku 2018 wynosi 12 zł, a rok wcześniej wynosiła 10 zł to łatwo obliczyć, że inflacja wyniosła 20 procent. Wzór obliczania inflacji więc będzie następujący:

stopa inflacji = przyrost cen / poziom cen w liczonym okresie x 100%

W kolejnych artykułach opowiem sobie również o deflacji, która jest odwrotnością inflacji, czyli spadkiem cen. Zapraszamy do śledzenia portalu Finanse i Ty!

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz