kot
Ciekawostki

Jak wybrać odpowiednią karmę dla kota?

Wybór właściwej karmy dla kota jest kwestią kluczową. Dzięki niej kot będzie zdrowy i poczuje się naprawdę dobrze. Smaczna karma dla kota ma jakość i wartość. Niejeden kot doceni to, co smaczne, dobre i zdrowe. Jakość takiej karmy jest ważna, nie można kupować przypadkowej karmy, lecz należy poczytać o takich karmach, ich składzie i właściwościach. Poza tym dobór karmy do wieku kota jest bardzo ważny. Innego pożywienia potrzebuje kotek mający rok, a innej karmy potrzebuje kot dziesięcioletni. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista.

Porządna karma daje pełne zadowolenie

Karma powinna być dobra i smaczna, powinna zawierać witaminy i minerały. Należy kupować ją w sklepie zoologicznym, a nie na bazarze czy w markecie. Takie podejście gwarantuje wybór dobrego pożywienia dla kota. Rekomendowane są proporcje takiej karmy, jak 80 procent mięsa oraz 20 procent zbóż. Taka karma doskonale smakuje kotu i spełnia jego oczekiwania jakościowe. Warto zwierzakowi zapewnić smaczną karmę, która jednocześnie korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia. Kot powinien jeść około 1 filiżanki suchej karmy dziennie oraz mieć dostęp do mokrej karmy. W jego miseczce zawsze musi być czysta woda do popicia. Mleka nie należy podawać żadnemu kotu.

Co powinno być w kociej karmie?

Niezależnie od tego, jaką rasę kota posiadamy, kocia karma powinna zawierać białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały. Dobre bilansowanie takiej karmy jest koniecznością, warto wybrać smaczne jedzenie w dobrej cenie. W dobrej karmie powinno być dobre mięso z indyka, ryby czy wołowiny. Tłuszcze i podroby zwierzęce powinny stanowić mniejszość takiej karmy. Tauryna także jest konieczna, powinno być jej 1300-1500 mg, poza tym kwasy omega 3, witaminy A, E, D3, B są nieodzowne. Nie więcej niż 15 procent węglowodanów powinno być w suchej masie takiej karmy. Niejedna osoba docenia takie jedzenie i chętnie podaje je kotu. Nie należy jednak kierować się reklamami – producenci robią wszystko, aby sprzedać własne produkty, starają się pokazać od jak najlepszej strony. Nie zawsze jednak produkt szeroko reklamowany jest najlepszy. Należy bacznie czytać etykiety. Jeśli na karmie nie ma informacji co w niej jest, albo takie informacje są bardzo lakoniczne, to wówczas taką karmę należy omijać szerokim łukiem. Dobrze jest porozmawiać z weterynarzem i poradzić się w kwestii wyboru karmy dla swojego kociaka. Specjalista dobrze wie jak karmić kota i w jaki sposób dbać o stan jego zdrowia.

Co zawiera zła karma dla kota?

Zła karma zawiera opisy takie, jak mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, ma konserwanty, barwniki, słodziki, mleko, warzywa, białko roślinne. Składniki niewymienione z nazwy są potencjalnym zagrożeniem dla kota. Jeśli podrobów jest więcej niż mięsa mięśniowego to także jest zły znak. Białko roślinne, a nie zwierzęce także nie jest pożądane. Warto wybrać dobrą jakość jedzenia i spokojnie żywić nim kota na co dzień. Nie wolno zwierzakowi podawać resztek z ludzkiego stołu, słodyczy czy orzechów. Dobra, profesjonalna karma da kotu pełnię zdrowia oraz sytość na wiele godzin.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!