zwrot podatku anglia
Podatki

Rozliczenie podatku – Anglia. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zdecydowałeś się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, jednak tamtejszy system podatkowy nadal jest dla Ciebie wielką zagadką? Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dzięki którym rozliczenie podatku w Anglii nie sprawi Ci żadnego problemu.

Czy rozliczenie podatku w Anglii jest obowiązkowe?

Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązkowe złożenie deklaracji w miejscowym urzędzie skarbowym jest wymagane tylko wtedy, gdy pracownik chce ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek, ponieważ nie są one wypłacane automatycznie. W innym przypadku rozliczenie podatku dokonywane jest przez pracodawcę. Anglia zwalnia z obowiązku dostarczenia corocznego zeznania wyłącznie osoby zatrudnione na postawie umowy i pracowników kontraktowych.

Rozliczenie a zwrot podatku – Anglia

Chcąc ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek, konieczne jest rozliczenie podatku. Anglia umożliwia staranie się o odzyskanie pieniędzy wszystkim pracownikom, jednak wysokość otrzymanej kwoty jest uzależniona od potrąconej w danym roku zaliczki i historii zatrudnienia. Największe szanse na zwrot mają osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły pracę na terenie Wielkiej Brytanii lub nie przepracowały całego roku.

Warto również pamiętać, że zwrot całkowitej zaliczki potrąconej na poczet podatku dochodowego możliwy jest tylko wtedy, gdy dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

Rozliczenie podatku – Anglia. Jakich dokumentów potrzebuję?

Aby móc dokonać rozliczenia podatku w Anglii, niezbędne jest posiadanie jednego z czterech niżej wymienionych dokumentów:

  • P60 – rozliczenie całego roku podatkowego, które jest dostarczane wszystkim osobom zatrudnionym po jego zakończeniu, czyli po 5 kwietnia. Dokument jest odpowiednikiem polskiego formularza PIT 11,
  • P45 – dokument wystawiany przez pracodawcę w momencie wygaśnięcia umowy zatrudnienia. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje na temat wynagrodzenia i zaliczki odprowadzonej na poczet podatku dochodowego,
  • Statement of Earning – zawiera informacje na temat osiągniętych przychodów i odprowadzonego podatku. Dokument jest wystawiany na papierze firmowym,
  • Payslip – paski wypłat, które każdy pracownik otrzymuje z cotygodniowym wynagrodzeniem. Choć rozliczenie podatku w Anglii na ich podstawie jest możliwe, to jednak trwa ono dłużej niż w przypadku pozostałych dokumentów i może wymagać dodatkowej korespondencji z miejscowym urzędem skarbowym.

Należy pamiętać, że aby poprawnie wypełnić deklarację, niezbędne są oryginalne formularze od wszystkich pracodawców.

Ile trwa rozliczenie podatku z Anglii?

Wielu pracowników zastanawia się, czy może złożyć rozliczenie podatkowe przed 5 kwietnia? Anglia umożliwia swoim mieszkańcom dostarczenie deklaracji i ubieganie się o odzyskanie nadpłaconych składek przez cały rok pod warunkiem, że pomiędzy datą przyjęcia zeznania a końcem roku podatkowego nie podejmą się oni innej pracy. Co istotne, nie musisz obecnie przebywać na terenie Wielkiej Brytanii, aby dopełnić wszelkich formalności – możesz to zrobić, mieszkając w Polsce lub innym kraju.

Odpowiedź powinna zostać wydana w ciągu 6-8 tygodni od momentu złożenia deklaracji. Oczywiście termin ten może ulec wydłużeniu, jeśli np. dane w dokumentach są nieprawidłowe lub brakuje jakichś informacji. Po dostarczeniu decyzji urząd skarbowy wysyła czek lub przelewa nadpłatę na konto wskazane przez pracownika. Procedura trwa około 2-5 tygodni.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze złożeniem deklaracji, zebraniem odpowiedniej dokumentacji lub wypełnieniem formularzy, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Specjaliści, przed którymi rozliczenie podatku i sama Anglia nie mają żadnych tajemnic, dopilnują, żebyś jak najszybciej odzyskał należne Ci pieniądze.

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz