podatek
Podatki

Podatek VAT – czym jest i ile wynosi?

Podatek VAT to chyba najpopularniejsza i najbardziej powszechna danina jaką płacą Polacy. Każdy z nas, kupując jakiekolwiek towary każdego dnia w sklepie: jajka, mleko, ser, wędlinę ale również telewizory, książki czy ubrania płaci podatek VAT zasilając w ten sposób budżet Skarbu Państwa. Dzięki naszym podatkom Państwo buduje drogi, utrzymuje służbę zdrowia, policję, straż pożarną itd. czyli mówiąc najogólniej dba o wszystkie sprawy, dzięki którym obywatele mogą, przynajmniej w teorii, skupić się już tylko na pracy i zajęciu się swoimi rodzinami. Co ważne, wielu z nich już tak robi i zamiast wyjeżdżać za granicę zostają w Polsce. Czym jednak jest podatek VAT i jakie są stawki tego podatku od różnych produktów? Postarajmy się znaleźć odpowiedź na to pytanie poniżej.

Podatek VAT – definicja

Podatek VAT to podatek od towarów i usług, a więc jest nim obciążone absolutnie wszystko, co kupujemy. Jest to podatek pośredni, a więc jako osoby fizyczne (konsumenci) nie naliczamy go każdego miesiąca i nie odprowadzamy do Urzędu Skarbowego, za to jest doliczany do ceny produktów na sklepowych półkach. Jest to jednocześnie podatek od wartości dodanej, co oznacza, że płacony przez przedsiębiorcę jest jedynie, w ostatnim etapie łańcucha sprzedaży. Posługując się przykładem, jeśli piekarz kupuje mąkę nie ma obowiązku zapłacić za nią VATu (odlicza podatek VAT), a dopiero po przerobieniu mąki na chleb dolicza ten podatek do ceny końcowej produktu. W ten sposób unika się sytuacji, w której podatek VAT byłby naliczony podwójnie za ten sam produkt, w tym wypadku mąkę (raz by zapłacił piekarz, a klient w piekarni drugi raz, kupując chleb).

Podatek VAT został wprowadzony w naszym kraju w 1993 roku, dokładnie 8 stycznia. Zmiany prawne w zakresie tego podatku zostały wprowadzone w czasie poprzedzającym wejście Polski do Unii Europejskiej, co oznaczało konieczność dostosowania prawa podatkowego w kraju do europejskiego.

Ile wynosi podatek VAT na poszczególne produkty?

Jak wspomnieliśmy podatek VAT nakładany jest na wszystkie produkty. Stawka bazowa wynosi 23%. Minimalna stawka podatku VAT, którą przewiduje wspomniana wcześniej Unia Europejska to 15%, jednak Państwo Polskie przewiduje liczne ulgi od tego podatku. Tak więc stawką podatku VAT wynoszącą 5% objęte są produkty żywnościowe, książki i czasopisma. Stawka podatku VAT 8% obejmuje głównie materiały budowlane. Państwo stosując obniżone stawki podatkowe chce zachęcić swoich obywateli do większej aktywności w tych dziedzinach, gdzie stosowane są ulgi podatkowe. Tak więc, w tym wypadku, obniżając VAT na materiały budowlane rząd stymuluje gospodarkę w dziedzinie rozbudowy istniejących gospodarstw domowych i budowy nowych domów. To tylko jeden z elementów polityki fiskalnej Państwa.

Jak rozliczać się z VAT?

Jeśli jesteśmy zwykłym obywatelem, a nie przedsiębiorcą podatek VAT nie powinien zbytnio zawracać nam głowy. Tak jak wspomniano wcześniej, jest to podatek pośredni, który dołączany jest do ceny produktu. Nieco inaczej jest, w przypadku przedsiębiorców, którzy muszą zobowiązani są składać deklaracje podatkowe w Urzędzie Skarbowym i rozliczać się z podatku VAT. W tym celu należy pobrać druki VAT, wypełnić je i zanieść do odpowiedniego US w swoim rejonie. Listę Urzędów Skarbowych znajdziecie TUTAJ.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz