Inwestycje

Jak zdobyć pieniądze na rozwój firmy? Poznaj najpopularniejsze sposoby!

Choć założenie nowej firmy jest stosunkowo proste, a do potencjalnych przedsiębiorców zewsząd docierają zachęty wspominające o zerowych kosztach rozpoczęcia działalności czy potencjalnych zyskach, warto wziąć pod uwagę także mniej oczywiste rzeczy. Jedną z nich jest finansowanie firmy. Oczywiście nie każda działalność potrzebuje zaangażowania inwestorów czy pokaźnego kapitału własnego, ale każda, bez wyjątku, generuje koszty, które – zwłaszcza na początku – może być ciężko spłacać.

Jeszcze nie masz firmy? Zadbaj o dobry start zawczasu!

Już na samym początku, zanim firma zostanie powołana do życia, możesz – pod pewnymi warunkami – zapewnić jej zastrzyk środków na start. Mowa o dotacji przyznawanej na rozpoczęcie działalności. W Polsce możesz skorzystać ze środków samorządowych lub unijnych, choć procedura w obu przypadkach będzie podobna.

Jak uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy?

Pierwszym krokiem powinno być uzyskanie statusu bezrobotnego lub bezrobotnej. Tylko osoby, które przeszły proces kwalifikacji w urzędzie pracy, mogą starać się o dofinansowanie z tegoż.

Ważnym kryterium, branym pod uwagę podczas rozpatrywania możliwości przyznawania dotacji, jest wiek wnioskodawcy. Większą szansę na uzyskanie dofinansowania mają osoby, które nie ukończyły 30. roku życia, choć nie oznacza to, że po przekroczeniu tej granicy nie mamy już po co składać wniosku.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie biznesplanu, analizy rynkowej oraz zestawienia kosztów, czyli inaczej listy środków trwałych i/lub obrotowych, na które chcesz przeznaczyć otrzymaną dotację.

Jaka jest możliwa do uzyskania kwota dofinansowania? To zależy od środków, jakie dany urząd otrzymał na ten cel. Zwykle kwota dofinansowania mieści się w granicach od 15 000 do 25 000 zł.

Gdy już podpiszesz umowę, założysz firmą i otrzymasz dofinansowanie, masz 30 dni na wydanie otrzymanej kwoty zgodnie z zestawieniem kosztów przygotowanym wcześniej. O każdą zmianę trzeba będzie wnioskować osobno.

Finansowanie dla startupów

Dofinansowanie z urzędu pracy to dobry pomysł na początek, jednak jest to jednorazowa dopłata, a ponadto kwota dotacji może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza jeżeli do rozpoczęcia działalności Twoja firma będzie potrzebowała specjalistycznego sprzętu.

Innym rozwiązaniem jest finansowanie dla startupów. Choć wymaga ono więcej wysiłku włożonego w pozyskanie środków, daje spore nadzieje na uzyskanie finansowania na dłużej i to w większych kwotach.

Jakie są sposoby finansowania startupów?

  • inwestorzy – wiele instytucji dysponuje środkami, które chce przeznaczyć na rozwój innych obiecujących produktów czy usług. Jeżeli Twoja firma ma pomysł na coś innowacyjnego, możesz liczyć na wsparcie inwestorów.

  • aniołowie biznesu – przedsiębiorcy, którzy wcielają się w rolę mentorów. Zwykle aniołowie biznesu sami mają na koncie wiele spektakularnych sukcesów, wobec czego wyszukują inne ciekawe inicjatywy i udzielają im rad biznesowych opartych o własne doświadczenia.
  • fundusze VC i PE – to fundusze wykupujące część udziałów lub akcji firm i finansujące je w celu zmaksymalizowania wartości pozyskanych udziałów.

To oczywiście nie wszystkie możliwości zdobywania środków dla Twojej firmy, ale jedne z ważniejszych. Powodzenia w rozwoju działalności!

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz