lokata
Inwestycje

Czy warto trzymać pieniądze na lokacie?

Znanych jest wiele sposobów oszczędzania i przechowywania kapitału. Lokaty pozostają jednym z najpopularniejszych, najbardziej dostępnych i najbezpieczniejszych dla osób prywatnych sposobów gromadzenia środków. Choć nie generują takich zysków jak bardziej agresywne instrumenty finansowe, to zapewniają spokojne i przewidywalne tempo pomnażania pieniędzy. Poznaj zalety i wady lokat.

Na pytanie, czy warto trzymać pieniądze na lokacie wiele osób mogłoby odpowiedzieć — nie. Zazwyczaj jednak kierują się oni wyłącznie kwestią zarobku, pomijając zupełnie bezpieczeństwo oraz stabilizację, jaką daje inwestycja w bezpieczne instrumenty finansowe.

Zalety lokat

Nie jest tajemnicą, że obecnie stopa inflacji przekracza oprocentowanie lokat.
W najprostszym rachunku oszczędzający nie osiągnie na lokacie takich korzyści finansowych jak jeszcze kilka lat wstecz. Choć dzisiaj czasy, kiedy klienci mogli liczyć na oprocentowanie wynoszące nawet 5 do 8%, minęły, na rynku nadal można znaleźć atrakcyjne oferty. Najczęściej jednak dotyczą one:

  • nowych klientów lub dotychczasowych klientów, którzy na lokacie chcą ulokować nowe środki,
  • lokat długoterminowych,
  • lokat z dodatkowymi produktami, które są obarczone ryzykiem straty, ale w przypadku zysku pozwalają na większy zarobek,
  • większych kwot pieniędzy, dla których banki są skłonne przygotowywać indywidualne, preferencyjne warunki lokat.

Dla wielu osób, które decydują się założyć lokatę w banku, argumentem jest bezpieczeństwo. Trzymanie pieniędzy w łóżku czy innych domowym „sejfie” to spore ryzyko. Takie środki łatwo stracić w wyniku rabunku czy choćby klęski żywiołowej (np. pożaru czy zalania). Inną kwestią jest, że są dostępne w każdej chwili, dlatego często kuszą i prowokują do wydatków, na które nie zdecydowalibyśmy się trzymają pieniądze „zamrożone” na lokacie. Brak znajomości innych produktów bankowych (obligacji, akcji, funduszy inwestycyjnych) sprawia, że już na wstępie inwestorzy odrzucają je jako niebezpieczne i skupiają się na rozwiązaniach bardziej przystępnych.

Lokata w Poznańskim Banku Spółdzielczym w formie rezerwy finansowej dla wielu jest zabezpieczeniem na „czarną godzinę”, trzymanym na wypadek choroby, niespodziewanej sytuacji losowej czy remontu. Zakładając ją, można zdefiniować dowolny okres zapadalności, który wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Wady lokat

Największą wadą lokaty jest relatywnie niskie oprocentowanie, które wynika z obecnej sytuacji finansowej na rynku. Wśród standardowych produktów banku trudno znaleźć ofertę inną niż maksymalnie 1,5%. Podczas promocji stopa może wynieść około 2%.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz