finanse
Gospodarka Inwestycje

Stopy procentowe i ich znaczenie

Wiele osób zastanawia się czym są stopy procentowe i jakie mają one znaczenie dla codziennego życia każdego z nas. Jest to pojęcie bardzo rozlegle, któremu warto się przyjrzeć, aby lepiej zrozumieć mechanizmy kierujące gospodarką kraju.

Co to są stopy procentowe?

Jak podają definicje stopa procentowa to nic innego jak cena kapitału, zwykle wyrażona w procentach, jaka przysługuje właścicielowi tego kapitału z racji udostępniania go innym.

Rada Polityki Pieniężnej i jej znaczenie dla stóp procentowych

Mówiąc o stopach procentowych zwykle mamy na myśli stopy procentowe banku centralnego ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. W naszym kraju dzielą się one na: referencyjne, lombardowe, depozytowe i redyskonta weksli. Za ich pomocą Rada Polityki Pieniężnej reguluje ilość pieniądza na rynku. Ich wysokość ma istotny wpływ na  oprocentowanie kredytów i depozytów.

Oznacza to, że stopy procentowe mają wpływ na życie każdego z nas!

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz