księgowość rodzaje
Podatki

Rodzaje księgowości – jak się rozliczać?

Każda osoba chcąca rozpocząć prowadzenie własnej firmy powinna już przed jej założeniem pomyśleć o tym, jak prowadzić księgowość. Co mamy do dyspozycji?

Przedsiębiorcy mogą prowadzić swoje rozliczenia z fiskusem na kilka różnych sposobów. Najprostszą metodą jest karta podatkowa – nie może jednak skorzystać z niej każda firma. Podobnie jest z ryczałtem ewidencjonowanym. Te dwie metody rozliczeń są proste, ale z drugiej strony również nie dają tak dużych korzyści jak rozliczenia z użyciem księgi podatkowej czy handlowej.

Skupmy się zatem na rozliczeniach na zasadach ogólnych zgodnie ze skalą podatkową 18% oraz 32% na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów – to najczęściej wybierana opcja przez polskich przedsiębiorców. Jak powinniśmy się wtedy rozliczać?

Samemu czy z księgowym?

Nie każdy z nas musi znać się na księgowości, ale każdy prowadzący firmę musi pamiętać o terminowym i prawidłowym rozliczaniu. Właśnie dlatego przedsiębiorcy najczęściej korzystają z zewnętrznego wsparcia, aby mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Samodzielne rozliczenia możemy prowadzić z wykorzystaniem specjalnych aplikacji księgowych on-line albo programów przeznaczonych do instalacji na komputerze. Są najczęściej proste w obsłudze, ale wymagają od przedsiębiorcy dodatkowego czasu przeznaczonego na formalności. Miesięczne korzystanie z programów tego rodzaju to zwykle kilkadziesiąt złotych.

Właśnie dlatego większość przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług biur księgowych, które zapewniają im kompleksowe wsparcie. Biura także korzystają ze specjalistycznego oprogramowania, na przykład Sage Symfonia 2.0 od Sage (sage.com.pl). Dzięki niemu mogą zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie niezależnie od formy rozliczeń oraz liczby dostarczanych dokumentów. Koszty związane z korzystaniem z usług księgowych rozpoczynają się już od około 100 złotych miesięcznie.

Do zapoznania się ze swoją ofertą zaprasza firma Sage – ekspert w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań księgowych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: sage.com.pl.

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz