brexit
Podatki

Jak przygotować spółkę na Brexit?

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Mimo toczących się od dawna rozmów, wiele osób zdawało się dotąd nie wierzyć, że do Brexitu rzeczywiście dojdzie. Nadzieję na to mieli zwłaszcza niektórzy przedsiębiorcy, którzy obawiali się, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z szeregów Unii Europejskiej znacząco utrudni handel międzynarodowy. Czy tak stanie się w rzeczywistości? Trudno na jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością jednak warto wcześniej sprawdzić, jak przygotować spółkę na Brexit?

Brexit z umową czy bez umowy?

To, na jakich warunkach Wielka Brytania opuści Unię Europejską, niestety nadal nie jest jasne. Chociaż data wyjścia zbliża się wielkimi krokami, nikt tak naprawdę nie wie, czy uda się podpisać stosowną umowę, czy też czeka nas tzw. twardy Brexit. Porozumienie z Unią co prawda zostało wynegocjowane, ale projekt umowy wyjścia został już dwukrotnie odrzucony przez Izbę Gmin. Przedstawiciele brytyjskiego rządu twierdzą, że negocjacje z Unią Europejską zostały zakończone i nie ma możliwości uzyskania dalszych ustępstw, zaś Izba Gmin daje jasno do zrozumienia, że ponowne głosowanie nad projektem porozumienia, jeżeli nie wprowadzono w nim fundamentalnych zmian, nie ma żadnego sensu.

Jeżeli umowę uda się podpisać, przedsiębiorcy będą mieli czas na dostosowanie się do nowych warunków (tzw. dwuletni okres przejściowy). Jeśli jednak dojdzie do Brexitu w wersji hard, tj. bez umowy, co w chwili obecnej wydaje się bardzo prawdopodobne, na Wyspach, ale także wśród zagranicznych eksporterów żywności czy części samochodowych może zapanować chaos. Z dnia na dzień zostaną wprowadzone cła, a liczne podmioty nie zdołają zawrzeć standardowych umów obowiązujących w WTO.

Jak przygotować spółkę na Brexit?

Od 30 marca 2019 r. Wielka Brytania będzie krajem trzecim. Wszystkie przedsiębiorstwa, których działalność obejmuje współpracę z podmiotami brytyjskimi, i które sprowadzają towar z Wysp Brytyjskich, powinny natychmiast poczynić stosowne przygotowania. Większość z pewnością już to zrobiła, a ci, którzy dotąd nie podjęli niezbędnych decyzji i nie wdrożyli koniecznych działań administracyjnych, muszą jak najszybciej się tym zająć. Dotyczy to także spółek zarejestrowanych w UK, a jednocześnie prowadzących działalność w Polsce. Oczywiście przedsiębiorcy nie są osamotnieni w przygotowaniach, gdyż w tym gorącym okresie mogą liczyć na pomoc polskiego biura księgoego.

Konsekwencje Brexitu dla przedsiębiorstw w UE-27

Już dziś wiele mówi się na temat możliwych konsekwencji Brexitu dla przedsiębiorstw europejskich, których działalność jest w jakiś sposób powiązana z gospodarką brytyjską. Wiele z nich z pewnością musi zapoznać się z obowiązkami importerów, którzy sprowadzają towary z państw niebędących członkami UE. Musi również przenieść świadectwa, licencje i zezwolenia wydane przez UK, jako członka UE, do państwa, które na terenie Unii nadal będzie się znajdować (niekiedy przeniesienie nie jest możliwe i należy ubiegać się o wydanie nowych dokumentów, co może być nieco kłopotliwe i przede wszystkim czasochłonne). Przedsiębiorcy muszą się również zapoznać z procedurami celnymi, zakazami i ograniczeniami dotyczącymi przywozu i wywozu niektórych towarów z państw trzecich, przepisami dotyczącymi przekazywania danych osobowych z UE do państwa trzeciego, czy też uznawania kwalifikacji zawodowych.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz