jak-przygotowac-sie-do-emerytury
Przedsiębiorczość

Jak przygotować się do emerytury?

Do emerytury nie zostało już za wiele czasu? Jeśli zostało ci do niej jeszcze dziesięć czy kilkanaście lat, warto zacząć się do tego przygotowywać na wielu polach. Przejście na emeryturę nie jest proste, to może być przykre doświadczenie. Warto zadbać o to, żeby odpowiednio wcześnie dobrze przygotować się do emerytury. Wtedy ten moment może nie być taki przykry.

Zwróć uwagę na swoje finanse – ubezpieczenie emerytalne

W większości przypadków osoby zbliżające się do wieku emerytalnego obawiają się momentu zakończenia pracy zawodowej przede wszystkim ze względu na stan finansów. Nie od dziś wiadomo, że wysokość emerytury jest zaledwie częścią ostatniej pensji. Dlatego, jeśli jeszcze jest czas, postaraj się zorganizować swoje finanse. Ubezpieczenie emerytalne pozwoli ci zadbać o stan finansów.

To prywatna polisa ubezpieczeniowa oszczędnościowa, która pozwala na zwiększenie wysokości comiesięcznej emerytury. Chociaż im wcześniej zaczyna się opłacać ubezpieczenie emerytalne, tym lepiej, warto w ogóle o to zadbać. Przez kilkanaście lat uda ci się zrobić spore oszczędności, które potem zostaną podzielone na części i wypłacone w ramach comiesięcznego dodatku do emerytury. Pieniądze te zarabiają na siebie, a każdy ubezpieczony może liczyć na wypłacane dywidendy z akcji czy obligacji, na których znajdują się pieniądze. Dodatkowe pieniądze naprawdę mogą się przydać. Ubezpieczenie emerytalne to także polisa na życie, więc sposób na zabezpieczenie przyszłości osób najbliższych.

Zaplanuj podróż marzeń

Aby osłodzić sobie myślenie o końcu pracy zawodowej, warto zorganizować wydarzenie, które uświetni lata pracy, pomoże się odprężyć i odpocząć. Takim wydarzeniem może być właśnie podróż marzeń. W końcu kiedy wyruszyć na długie wojaże, jeśli nie na emeryturze?

Planowanie podróży to świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu trudne momenty zakończenia pracy i pozostania w domu będą łatwiejsze. Kto wie, być może w tym czasie będziesz zajęty wyborem trasy lub oddalisz się od wszystkich problemów na odległość kilku kilometrów i spojrzysz na nie z przestworzy, na pokładzie samolotu, udając się w odległe kraje? To bardzo dobre rozwiązanie, które pomoże ci nabrać dystansu i złapać nieco relaksu po zakończeniu pracy.

Pomyśl o nowych zadaniach

Nie traktuj emerytury jak sygnału, że nie jesteś już potrzebny i nic nowego na ciebie nie czeka. Wręcz przeciwnie, to czas, kiedy możesz myśleć o nowych zadaniach. Niech emerytura nie będzie wyzwaniem, niech będzie sumą wielu różnych małych wyzwań, których możesz się podejmować.

Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Tak naprawdę nie jest trudno znaleźć nowe zadania do wykonania. Możesz spróbować dorabiać lub po prostu zrobić to, o czym zawsze marzyłeś. Odkładałeś naukę języka lub gry na instrumencie? A może nigdy nie miałeś czasu, by zrobić w domu biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia? Chciałeś przejechać Polskę w poprzek i wzdłuż i zwiedzić wszystkie miasta? Na żaden z tych celów nie jest za późno. Opcji jest mnóstwo i na pewno znajdziesz coś dla siebie! Wynajdowanie zadań i wyzwań sprawi, że rezygnacja z pracy zawodowej będzie łatwiejsza.

Okres radości z zawodowego sukcesu

Wiele zależy także od twojego podejścia. Emerytura nie musi być smutnym czasem rozmyślania i żalu za straconą pozycją zawodową. To może być czas świętowania zawodowego sukcesu. Wiadomo, że nie jest to wcale proste, jednakże warto spróbować. W końcu właśnie zakończyłeś kilkadziesiąt lat wytężonej pracy. Czas na zasłużony odpoczynek i więcej radości.

Emerytura to okres wielu możliwości. Czas, który można spożytkować na zadbanie o siebie. Na uczenie się, relaksowanie, realizację wcześniejszych celów. I oczywiście spotkania z wnukami i cieszenie się ich towarzystwem. Warto przyjąć, że jest to szansa, dzięki temu przejście na emeryturę będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz