elegancka-i-elegancka-kobieta-w-samochodowym-salonie_1157-21764
Przedsiębiorczość

OC za 311 – sprawdź, jak szybko znaleźć najtańsze ubezpieczenie auta

311 zł — tyle w czerwcu 2019 roku wyniosła jedna z najniższych stawek OC wyliczonych przy pomocy porównywarki Mubi. Płacisz za ubezpieczenie dużo więcej? Planujesz zakup auta i szukasz taniego OC? Sprawdź, jak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby nie przepłacać i zyskać dostęp do dodatkowych atrakcyjnych świadczeń.

Choć zakres komunikacyjnego OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, stawki mogą się różnić nawet o kilkaset procent. Każdy ubezpieczyciel stosuje bowiem odmienny system kalkulacji oraz inaczej nalicza zwyżki i zniżki. Wybierając przypadkowe ubezpieczenie, możesz więc słono przepłacić. Porównując oferty wielu towarzystw, zaoszczędzić (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/kalkulator-taniego-oc/)

Tanie OC dzięki porównywarce

Najszybszym sposobem na precyzyjne porównanie ofert wielu ubezpieczycieli jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Wyliczenie stawek jest zupełnie darmowe, nie wymaga rejestracji i trwa z reguły nie dłużej niż 3 minuty. Sprawdźmy, ile w praktyce możesz zaoszczędzić dzięki temu prostemu w obsłudze narzędziu.

Współwłasność

Współwłasność to skuteczny sposób na obniżenie stawki OC nawet o kilkadziesiąt procent. Korzystają z niego przede wszystkim młodzi kierowcy. Z powodu młodego wieku i braku doświadczenia, to właśnie oni płacą za ubezpieczenie najwięcej.

Jeśli młody kierowca zaprosi do współwłasności tatę, mamę czy wujka z wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciel je uwzględni. Rabaty zneutralizują zwyżki, a cena ubezpieczenia będzie zdecydowanie niższa.

Jak wynika z danych porównywarki Mubi w czerwcu 2019 osoby, które ubezpieczyły pojazd bez współwłaściciela, płaciły za OC średnio 1694,19 zł. Dla kierowców w wieku od 18 do 25 lat korzystających ze zniżek współwłaściciela średnia cena była aż o 324,87 zł niższa.

Rezygnacja z aktualnie posiadanego OC i zawarcie umowy z nowym towarzystwem

Jeśli zawarłeś standardową umowę OC na 12 miesięcy, ta przedłuży się na kolejny rok. Choć takie rozwiązanie jest wygodne, nie zawsze się opłaca. Może się bowiem okazać, że istnieją ubezpieczyciele, którzy zaproponują Ci zdecydowanie atrakcyjniejszą cenę.

Dobrym przykładem będzie tu pan Michał, klient porównywarki Mubi, Mężczyzna ma 28 lat i mieszka w Ostrowie Krupskim. Użytkuje auto marki Skoda Fabia z 2014 roku (benzyna, poj. silnika 1390 cm3) i może pochwalić się 5-letnią historią bezszkodowej jazdy.

Najtańsze OC bez dodatkowych świadczeń zaproponowało kierowcy MTU. Jego cena wyniosła 450 zł. Najdroższy pakiet w cenie 1784 zł zaproponowała w AXA. Oprócz OC zawierał on również AC, NNW i assistance. Jak kształtowały się ceny innych pakietów, dostępnych dla pana Michała? Oto kilka przykładów:

 • 482 zł — OC + assistance w AXA Direct.
 • 1028 — OC + AC + assistance w AXA Direct.
 • 551 zł — OC + assistance w Aviva.
 • 1026 zł — OC + AC + NNW + assistance w Aviva.
 • 452,99 zł — OC + assistance w Link4.
 • 1069,59 zł — OC + AC + NNW + assistance w Link4.
 • 686 zł — OC + NNW w Benefia.

Marka i model pojazdu a stawka OC

Ważnymi parametrami, które decydują o cenie OC, są model i marka pojazdu. Wg danych Mubi w czerwcu 2019 najniższą stawkę — 650,65 zł płacili właściciele aut marki Dacia. Równie niedrogim OC (695,33 z) mogli się cieszyć kierowcy Kii. Najwyższe stawki dotknęły właścicieli Chryslerów – 1041,33 zł. Sporo zapłaciły również osoby też jeżdżące Volvo (922,18 zł) i Mercedesem (955,48 zł). Największa różnica w średnich cenach OC dla poszczególnych marek pojazdów wyniosła 390,68 zł.

Cena OC a deklarowany i planowany przebieg pojazdu

Im więcej jeździsz, tym większe prawdopodobieństwo awarii, kolizji i wypadku. Zadeklarowany przez Ciebie planowany przebieg auta będzie miał więc wpływ na to, ile zapłacisz za OC.

Sprawdźmy, jak zmieni się stawka OC w zależności od zmiany przebiegu. Pod lupę weźmiemy Volkswagena Golfa Alltracka (2019, benzyna, 1798 cm3). Jego kierowca wykupił pakiet złożony z OC, NNW i assistance w Avivie.

Planowany przebieg samochodu w ciągu 12 najbliższych miesięcy:

 • do 5 000 km – 872 zł,
 • do 10 000 km – 892 zł,
 • do 15 000 km – 955 zł,
 • do 20 000 km – 983 zł,
 • do 25 000 km – 1005 zł,
 • do 30 000 km – 1034 zł,
 • powyżej 30 000 km – 1091 zł.

Tańsze OC po szkodzie

Spowodowałeś szkodę? Aby zaoszczędzić na OC… rozważ zmianę ubezpieczyciela. Dlaczego? Jeśli zostaniesz w aktualnym towarzystwie, w kolejnym roku ubezpieczeniowym Twoja składka z pewnością będzie wyższa. Zanim umowa automatycznie się przedłuży, sprawdź, czy inny ubezpieczyciel nie zaproponuje Ci korzystnych warunków. Może się bowiem okazać, że nawet pomimo szkody w innym towarzystwie, zapłacisz mniej.

Sprawdźmy, ile wynoszą ceny OC dla kierowcy, który w zeszłym roku spowodował jedną szkodę. Kalkulację wykonaliśmy dla 42-letniego właściciela Citroena C5 (2015, silnik o pojemności 1598 cm3), który jest kawalerem i mieszka w Dąbrowie. Ma prawo jazdy od 19 lat.

tax6

Dzięki kalkulatorowi OC AC Mubi znajdziesz najtańsze ubezpieczenie i zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie. A ubezpieczenie kupisz szybko i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Także w sobotę, niedzielę i święto. Bez wychodzenia z domu i żmudnych rozmów z agentem.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz