Flota samochodów
Inwestycje

Licytacje poleasingowe

Dynamiczny wzrost w segmencie leasingów i najmów długoterminowych doprowadził do powstania nowej możliwości sprzedaży – licytacji poleasingowych.

To forma aukcji, na której sprzedawane są przedmioty niewykupione przez leasingobiorców po zakończeniu umowy oraz przejęte od firm, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Zdecydowanie częściej powodem umieszczenia na aukcji jest niewypłacalność. Większość firm konstruuje umowy na poziomie 1-5% wartości wykupu, co sprawia, że leasingobiorcy nie opłaca się pozostawić przedmiotu w firmie leasingowej.

O czym warto pamiętać w przypadku licytacji poleasingowych?

Najwięcej licytacji leasingowych możemy znaleźć w Internecie, przede wszystkim na stworzonych specjalnie w tym  celu serwisach. Należy pamiętać, że w większości serwisów złożenie oferty, a nawet wygrana licytacja nie jest jeszcze tożsama z zakupem przedmiotu. Często zdarza się bowiem, że aukcja służy wyznaczeniu ceny, która zostanie wpisana do umowy. Warto o tym pamiętać, decydując się na wzięcie udziału w licytacji.

Najwięcej informacji na temat licytacji poleasingowych można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych lub w serwisach współpracujących z nimi podmiotów.

Przed zawarciem transakcji warto dokonać skrupulatnej weryfikacji stanu technicznego oferowanych maszyn lub urządzeń. W przypadku samochodu dobrze jest na oględziny pojechać z mechanikiem. Część firm oferujących aukcje leasingowe zastrzega sobie konieczność obejrzenia sprzętu przed zakupem.

Co można zakupić na licytacjach poleasingowych?

Licytacje to świetne miejsce do zakupu sprzętu komputerowego, elementów wyposażenia  biura, maszyn, urządzeń czy samochodów. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim samochody, które utożsamiane są z całym rynkiem leasingów. Zazwyczaj są to bowiem stosunkowo nowe pojazdy, kilkuletnie, posiadające udokumentowany przebieg i serwisowane w autoryzowanych salonach.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz