kursy HDS
Inwestycje

Kurs HDS – wymagania wstępne

HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, jest powszechnie wykorzystywanym i niesamowicie użytecznym środkiem transportu w szeroko pojętej branży budowlanej. Popularność tejże maszyny, w połączeniu z doskonałą koniunkturą budowlaną w naszym kraju, sprawia, że wciąż poszukiwani są nowi kandydaci na stanowiska jego operatorów. Co za tym idzie, nie powinna nikogo dziwić popularność kursów HDS i wciąż wracającego tematu wymagań koniecznych do spełnienia przed przystąpieniem do takiego szkolenia.

HDS – hydrauliczny dźwig samochodowy

Jak już wspominaliśmy na początku, hydrauliczne dźwigi samochodowe są powszechnie spotykanymi środkami transportu na polskich i europejskich placach budowy. Czym jednak są te maszyny, i jakimi cechami się charakteryzują? Tak więc hydrauliczne dźwigi samochodowe to samochody ciężarowe wyposażone w żurawie, które umożliwiają ich swobodny załadunek oraz rozładunek przewożonych przez nie towarów. W zależności od gabarytów pojazdu pozwalają na przewóz materiałów o masie od kilka do nawet kilkunastu ton, co pozwala na najbardziej optymalny dobór samochodu, w zależności od aktualnych potrzeb przewozowych danej firmy.

Hydrauliczne dźwigi samochodowe – branża budowlana, ale nie tylko

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są na tyle uniwersalnymi środkami transportu, że znalazły liczne zastosowania w branży budowlanej, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się im bliżej:

    • Zastosowanie na niewielkich budowach, gdzie nieekonomicznym i niewygodnym byłoby użycie dźwigów wolnostojących.
  • Zastosowanie w przemyśle drzewnym – hydrauliczne dźwigi samochodowe dzięki możliwościom samozaładunku oraz samorozładunku są niezwykle użyteczne w branży drzewnej i pozwalają na szybki wywóz bali drewna z miejsca wycinki.
  • Zastosowanie do transportu kontenerów – istnieją HDS przystosowane do załadunku, transportu oraz rozładunku przewożonych przez statki i kolej kontenerów.

Oczywiście wymienione wyżej zastosowania hydraulicznych dźwigów samochodowych to tylko wybrane przykłady. W rzeczywistości bowiem istnieje ich o wiele więcej, a uniwersalność tychże samochodów ciężarowych i łatwość ich modyfikacji pozwala na użycie ich we wciąż nowych, niespotykanych wcześniej branżach.

Praca na hydraulicznym dźwigu samochodowym, a stosowne uprawnienia.
Polskie prawo ściśle definiuje konieczność posiadania określonych dokumentów przez operatora hydraulicznego dźwigu samochodowego. Ich brak wiąże się przy kontroli przez uprawnione służby z wysoką karą pieniężną dla kierowcy, jak i zatrudniającego go pracodawcy. Tym samym w naszym kraju osoba chcącą kierować HDS musi ukończyć odpowiedni kurs, a następnie pozytywnie zdać egzamin praktyczny i teoretyczny organizowany przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Kurs na hydrauliczny dźwig samochodowy – wymagania wstępne

Jak wspominaliśmy już kilkukrotnie, aby móc legalnie kierować HDS w naszym kraju, kierowca musi posiadać odpowiednie uprawnienia, a jedyną drogą ich uzyskania jest odpowiedni kurs HDS. Niestety, aby móc do niego przystąpić, kandydat musi spełnić pewne wymagania wstępne. Oto one:

  • Wiek powyżej 18 roku życia – polskie prawo do kursu HDS dopuszcza jedynie osoby pełnoletnie.
  • Posiadanie prawa jazdy kategorii C.
  • Posiadanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na takowym stanowisku.

Podsumowując, polska branża budowlana i nie tylko, wciąż poszukuje coraz większej ilości operatorów hydraulicznych dźwigów samochodowych. Czyni to z kursów HDS doskonałą szansę na uzyskanie uprawnień pozwalających na znalezienie pewnej oraz przyszłościowej pracy.

Źródło: Akademia Efect – HDS, wózki widłowe, żurawie wieżowe

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz