kredyt
Kredyty i pożyczki

Kredyt obrotowy i inwestycyjny – analiza porównawcza

Kredyt obrotowy i inwestycyjny to dwa rodzaje kredytów, przeznaczonych i dedykowanych przedsiębiorcom. Chociaż oba rodzaje kredytów charakteryzują się dużą elastycznością, ich cel jest zupełnie inny i zaspokaja inne potrzeby danej firmy. Inne będą także koszty tych kredytów, czyli ich oprocentowanie, prowizja oraz opłaty dodatkowe. Który wybrać? Podpowiadamy w naszym krótkim przewodniku.

Często zdarza się, że nawet najlepiej prosperująca firma, odnotowujące duże przychody, musi nieraz ratować się kredytem bankowym. Do wyboru będzie miała dwa główne rodzaje kredytów, przeznaczonych dla przedsiębiorstw: kredyt obrotowy i inwestycyjny. Czym się różnią?

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy, które otrzymamy na przykład w renomowanej instytucji Marshal Lion Consulting przeznaczony jest na finansowanie bieżących potrzeb firmy, takich jak zakup towarów i materiałów. może posłuży także uregulowaniu bieżących zobowiązań wobec dostawców. Dzięki niemu firma ma zapewnioną płynność finansową oraz unika zatorów płatniczymi. To bardzo ważne, bowiem w ten sposób kredyt obrotowy uchroni nas przed bankructwem. Może być zaciągnięty na dowolny cel.

Należy jednak pamiętać, że kredyt obrotowy udzielany jest na krótki okres czasu: od 12 do 24 miesięcy.

Zazwyczaj oprocentowanie kredytu obrotowego waha się na poziomie od 4 do 9,66 proc, prowizji od 1 do 5 proc.

Tego typu kredyt jest niezwykle popularny ze względu na łatwość jego udzielania. Banki bowiem nie wymagają dostarczenia dokumentów finansowych firmy lub biznesplanu. Decyzja kredytowa wydawana jest szybko i nie ma konieczności ustanawiania zabezpieczeń.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny z kolei, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest na realizację długoterminowych inwestycji, zapewniając środki finansowe w długim horyzoncie czasowym. Służyć będzie zatem zakupowi aktywów, napędzających rozwój i zapewniających przedsiębiorstwu znaczną przewagę rynkową.

W przeciwieństwie do kredytu obrotowego, inwestycyjny jest pożyczką celową, przy czym celem może być zakup linii produkcyjnej, nabycie nieruchomości lub samochodu. Kolejną różnicą w stosunku do kredytów obrotowych, oprócz celu, jest także okres, na jaki udzielane są kredyty inwestycyjne. Ten rodzaj kredytu zaciągniemy na dużo dłuższy okres czasu, aniżeli kredyt oborowy, gdyż nawet na 15 lat.

Tego typu kredyt jest oprocentowany niżej o średnio 2 proc, co z kolei rekompensowane jest dłuższym okresem kredytowania. Wysokość prowizji natomiast wynosi od 1,5 do 5 proc.

Na koniec warto wspomnieć, że planując kredyt inwestycyjny będziemy musieli liczyć się z koniecznością dostarczenia dokumentów finansowych firmy z ubiegłych lat, biznesplanu i prognoz finansowych. Decyzja kredytowa uzależniona będzie od oceny planowanej inwestycji. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i wkład własny.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz