cegły dokumenty pieniądze
Kredyty i pożyczki

Kredyt hipoteczny a wiek. Komu banki najchętniej przyznają kredyty hipoteczne?

Kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie długoterminowe, nic więc dziwnego, że banki surowo oceniają potencjalnych kredytobiorców, także pod względem wieku. Większe są szanse na to, że kredyt na 35 lat będzie w stanie spłacić osoba młoda, która ponadto dobrze zarabia. Komu więc banki najchętniej przyznają kredyty hipoteczne i jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z ich oferty?

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Jak już zostało wspomniane, kredyt hipoteczny to najczęściej zobowiązanie długoterminowe, ale i celowe. Oznacza to, że pozyskanych środków nie można wydać na cokolwiek. Muszą być one przeznaczone przeważnie na zakup nieruchomości lub jej remont. Banki udzielając takich kredytów korzystają z zabezpieczenia w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Ponieważ są to zobowiązania na wiele lat, skrupulatnie oceniana jest zdolność kredytowa osób starających się o taką pożyczkę. Na co więc banki zwracają szczególną uwagę?

Kredyt hipoteczny a wiek kredytobiorcy

Minimalny okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego wynosi 5 lat, maksymalny natomiast aż 35 lat. Kupując mieszkanie lub dom najczęściej mamy do czynienia ze zobowiązaniem długoterminowym, czasem nawet na kilkadziesiąt lat. To właśnie z tego powodu kredyt hipoteczny warto brać w młodym wieku, warunki uzyskania i parametry ofert znajdziesz na www.totalmoney.pl, gdzie sprawdzisz ile może wynieść prognozowana miesięczna rata do spłaty. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście taki kredyt jest na miarę naszych obecnych możliwości.

Nie oznacza to jednak, że osoby dojrzałe nie mają szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Banki zazwyczaj oceniają wiek kredytobiorcy w chwili spłacania ostatnich rat. Znaczenie ma tu więc okres kredytowania, a co za tym idzie, kwota jaką chcemy uzyskać. Niektóre banki oczekują spłaty przez ukończeniem 70. lub 75. roku życia, inne są bardziej liberalne pod tym względem, jednak nie ma ich wiele.

Kredyt hipoteczny a zarobki

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny to najczęstszy dylemat osób, które myślą o takim zobowiązaniu. Banki sprawdzają nie tylko ile ktoś zarabia, ale analizują zdolność kredytową, która ma wpływ na otrzymanie pożyczki. Brane pod uwagę są więc nie tylko zarobki, ale też sytuacja rodzinna, miesięczne wydatki i historia w BIK. Jeżeli chodzi o pracę, najlepiej by ta była w oparciu o umowę o pracę i to na czas nieokreślony. Tacy klienci mają większe szanse na kredyt hipoteczny niż osoby mające umowę-zlecenie. Wysokość zarobków nie jest odgórnie określana przez banki, ponieważ wiele zależy od sytuacji indywidualnej kredytobiorcy i od tego, na jaką kwotę i na jaki czas ma być dany kredyt. Warto też korzystać z porównywarek kredytów hipotecznych, w których można sprawdzić, gdzie koszty zobowiązania będą najniższe, by móc wybrać odpowiednią do naszej sytuacji finansowej ofertę.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz