monety
Przedsiębiorczość

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy, kredyt odnawialny… Kiedy kredyt gotówkowy jest dobrym wyborem?

Wiele osób podchodzi do kredytów z dużym dystansem, nie do końca zdając sobie sprawę jak działają konkretne oferty banków. Niestety w niektórych wypadkach chcąc kupić coś za gotówkę, musielibyśmy oszczędzać pieniądze przez wiele lat, co jest niezbyt korzystnym rozwiązaniem. Dlatego też warto zainteresować się propozycjami różnego rodzaju kredytów i dobrać odpowiedni produkt finansowy do swoich potrzeb.

Czym jest kredyt gotówkowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Kredyt gotówkowy to rodzaj pożyczki w całości wypłacanej klientowi banku w gotówce lub przelewanej na jego rachunek bankowy. Ten produkt finansowy znajduje się w ofercie większości banków i udzielany jest na podobnych zasadach. Jeśli chodzi o przeznaczenie uzyskanych pieniędzy, to wydać je można na absolutnie dowolny cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Różnice pomiędzy ofertami konkretnych banków dotyczą przede wszystkim kosztów kredytu. Aby wybrać najkorzystniejszą opcję warto skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego. Narzędzie to znajdziesz na wielu stronach internetowych, kredyt gotówkowy sprawdzisz na direct.money.pl.

Z kredytu gotówkowego warto skorzystać np. w sytuacji, gdy zaskoczą nas nieplanowane wcześniej wydatki lub, gdy nadarza się świetna okazja, aby coś kupić, czy wyjechać na wakacje w dobrej cenie. Niektórzy zaciągają kredyt gotówkowy po to, aby spłacić inne zobowiązania finansowe.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to po prostu stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Nie należy mylić go z debetem, gdyż są dwa różne produkty finansowe. Kredyt odnawialny działa w ten sposób, że powiększa saldo dostępnych środków na naszym rachunku. Bardzo często bank uruchamia go na np. 12 miesięcy, a po tym czasie można go automatycznie przedłużyć. Wysokość przyznanego nam przez bank limitu jest związana z naszą zdolnością kredytową. Na lepsze warunki mogą również liczyć klienci, którzy od dłuższego czasu współpracują z danym bankiem.

Jest to pewna alternatywa dla kredytu gotówkowego, gdyż przyznany limit może wynosić od 500 zł do 150 000 zł.

Kredyt samochodowy

W przeciwieństwie do dwóch opisanych powyżej produktów finansowych, kredyt samochodowy ma konkretne przeznaczenie, w związku z czym pieniędzy otrzymanych z banku nie możemy wydać na coś innego. Jest to pewne ograniczenie, dlatego opłaca się go brać wyłącznie w sytuacji, gdy zamierzamy dokonać zakupu samochodu. Co ważne, o kredyt samochodowy można starać się zarówno w banku, jak i w autoryzowanych salonach samochodowych, gdyż część z nich współpracuje z bankami.

Chcąc kupić samochód bardzo często nie warto zaciągać w tym celu np. kredytu gotówkowego, lepiej zorientować się jak wygląda oferta u dealera, gdyż zdarza się, że może on zaproponować nam zniżkę, jakiej nie dostalibyśmy w banku. W dodatku istnieje w tej sytuacji możliwość negocjacji ceny samochodu. Ponadto kredyt samochodowy można zaciągnąć na 10 lat, a gotówkowy zazwyczaj na 7.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz