dom-na-kredyt
Kredyty i pożyczki

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny zaciągany jest przeważnie na poczet dużych inwestycji jak budowa lub zakup domu bądź mieszkania. Dla wielu konsumentów wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia wielotysięcznego zobowiązania. Każdy, kto stoi przed taką decyzją, powinien sprawdzić, ile kosztuje kredyt hipoteczny.

Cena zakupu mieszkania czy domu to nie jedyny wydatek, jaki trzeba ponieść. Do samej kwoty należy doliczyć jeszcze przynajmniej dwa razy tyle. Wszystkie koszty kredytu hipotecznego tłumaczy finansowy serwis hipotekakredyt.pl, gdzie znajdziemy wyjaśnienie, co wpływa na jego wysokość. Oprócz tego trzeba uwzględnić jeszcze opłaty związane z wykończeniem lub remontem, koszty notarialne, sądowe, ewentualny podatek od nabycia nieruchomości.

Jakie dodatkowe koszty kredytu hipotecznego?

Należy wyróżnić kilka dodatkowych kosztów, jakie wpływają na ostateczną cenę kredytu hipotecznego. Najistotniejsze z nich to wydatki związane z ubezpieczeniem pomostowym i ewentualnym ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Jeśli nie istnieje inna forma zabezpieczenia, wykupienie UNWW jest obowiązkowe, ponieważ wiąże się z tym, że kredytobiorcy nie udało się zgromadzić wystarczających środków potrzebnych do pokrycia wkładu własnego. Jest to nic innego jak ubezpieczenie ryzyka spłaty części zobowiązania stanowiącego różnicę między wkładem wymaganym a tym, jakie faktycznie zostało wniesione. W tym wypadku należy liczyć się ze stawką w granicach 3% naliczaną od 20% wartości nieruchomości. Innymi słowy, jeśli bierzemy kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych, to za dodatkowe ubezpieczenie należy doliczyć jeszcze 1200 złotych. Wynika to z prostego rachunku 200 000 x 3% x 20%.

Innym dodatkowym kosztem kredytu hipotecznego jest składka na wspomniane ubezpieczenie pomostowe. Konieczność opłacenia jej pojawia się wtedy, kiedy nabywana nieruchomość jest jeszcze w budowie lub ma dopiero zostać wybudowana. Ubezpieczenie zaczyna działać od momentu zaciągnięcia kredytu do ustanowienia hipoteki. Najczęściej trwa przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy. W większości przypadków charakteryzuje się podwyższoną marżą podnoszącą wartość kredytu o 2%. Zatem w zależności od wysokości raty kredytu i czasu oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, wynosi ona od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jakie inne opłaty do kredytu hipotecznego?

Do innych dodatkowych opłat kredytu hipotecznego, lecz już zdecydowanie mniejszych, z pewnością należy zaliczyć opłaty związane z prowadzeniem konta osobistego czy ewentualnym użytkowaniem karty debetowej lub karty kredytowej. Zdarza się, że takie opłaty nawet się nie pojawiają, ale to wynika z konkretnej umowy. Z pewnością trzeba liczyć się z kosztami związanymi z wyceną kredytowanej nieruchomości, zatem do kosztów całkowitych na pewno zostanie doliczona opłata za sporządzenie operatu szacunkowego wykonanego przez rzeczoznawcę bankowego.

Co więcej, nawet wcześniejsza spłata kredytu może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Znaczna część kredytów hipotecznych spłacana jest dokładnie w terminie ustalonym w umowie. Zatem w sytuacji, kiedy dochodzi do wcześniejszej spłaty lub nadpłaty rat, bank może pobierać z tego tytułu dodatkowe opłaty. W praktyce oznacza to, że czasem bardziej opłacalna jest spłata kredytu w terminie ustalonym w umowie.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz