roi
Inwestycje Przedsiębiorczość

Konto oszczędnościowe a ROR. Czy to się opłaca?

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o regularnym oszczędzaniu. Pierwszym krokiem do realizacji celu jest oprocentowany rachunek bankowy. Zastanawiasz się, czy lepiej założyć konto oszczędnościowe czy może wybrać popularny ROR? Sprawdź, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

ROR  to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli oprocentowane konto osobiste. Natomiast konto oszczędnościowe służy wyłącznie pomnażaniu ulokowanego tam kapitału. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a ich atrakcyjność jest kwestią uzależnioną wyłącznie od indywidualnych oczekiwań posiadacza takich rachunków.

ROR, czyli gromadzenie i pomnażanie

Istotą ROR-ów jest gromadzenie pieniędzy wpływających na konto, a następnie ich pomnażanie w oparciu o obowiązujące oprocentowanie. Nie trzeba więc dokonywać przelewów na konto oszczędnościowe – środki „pracują” automatycznie. Byłoby to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie, gdyby nie oprocentowanie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Analizując dostępne oferty, jego wysokość waha się w granicach 0,3%-1,5%.

Warto przy tym podkreślić, że ROR raczej nie sprzyja budowaniu nawyków systematycznego oszczędzania. Jako że rachunek ten spełnia jednocześnie rolę konta osobistego, dochodzi do szybkiego „uszczuplania” kapitału. W efekcie na zysk pracuje zróżnicowana kwota, która pod koniec miesiąca może być niewielka.

Za prowadzenie konta bank może pobierać prowizję lub zrezygnować z opłat, np. w przypadku spełnienia warunków widniejących w umowie.

Konta oszczędnościowe – tylko pomnażanie

Istotą konta oszczędnościowego jest pomnażanie środków, które zasiliły je z rachunku osobistego. Trzeba zatem wykonywać przelewy albo zdefiniować zlecenie stałe (ta druga opcja jest korzystniejsza i ma wiele zalet). Nie jest to jednak problematyczne, ponieważ cała procedura sprowadza się zaledwie do kilku kliknięć, a ponadto przeprowadzana jest zwykle raz/kilka razy w miesiącu.

W przeciwieństwie do ROR-ów,  konta oszczędnościowe wyróżniają się atrakcyjnym oprocentowaniem. Przykładowo, Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku ma oprocentowanie na poziomie do 2,00% – w zależności od wysokości kwoty zgromadzonej na rachunku.

Za prowadzenie konta oszczędnościowego bank nie pobiera prowizji. Płatne są natomiast przelewy wychodzące – wszystkie albo z wyłączeniem kilku pierwszych w miesiącu. Można z nich całkowicie zrezygnować, dzięki czemu skuteczność oszczędzania jest większa.

ROR czy konto oszczędnościowe?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od oczekiwań posiadacza konta.

Na pewno przewagą rachunku oszczędnościowego jest lepsze motywowanie do oszczędzania (m.in. poprzez pobieranie opłat za przelewy) oraz możliwość wyrobienia odpowiednich nawyków finansowych. Wyższe mogą okazać się również zyski, biorąc pod uwagę zarówno wyższe oprocentowanie, systematyczne zwiększanie kapitału czy brak opłat za prowadzenie konta.

Przeanalizuj więc oba rozwiązania i wybierz rachunek, który najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby i oczekiwania finansowe.

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz