3
Płatności

Konto osobiste – w jaki sposób je założyć?

Rozwój technologii sprawia, że złożenie wniosku o otwarcie konta w banku jest nie tylko proste, ale zajmuje zaledwie kilka chwil. Możesz to zrobić, nie wychodząc nawet z domu – poznaj dostępne możliwości.

Na co pozwala konto osobiste?

Konto osobiste to podstawowe konto bankowe, określane także jako ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Wpłacając gotówkę na konto osobiste, zyskujesz pewność ochrony swoich środków, a do tego możesz nimi szybko i wygodnie zarządzać. Możliwości wynikające z prowadzenia konta osobistego są ogromne – transakcje bezgotówkowe, płatności za rachunki czy zakupy, a także wypłaty z bankomatów – to wciąż tylko niektóre z nich. A trzeba jeszcze dodać, że konto osobiste często jest wymagane, aby uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanych usług bankowych, jak choćby otrzymanie kredytu, założenie konta oszczędnościowego czy lokaty, a także inwestowanie w waluty czy surowce.

Jak założyć konto osobiste?

Złożenie wniosku o konto osobiste jest bardzo proste i można zrobić to na wiele sposobów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że o wiele trudniejsze bywa jednak wybranie najlepszej oferty. Możliwości na rynku jest mnóstwo, dlatego też dobrze przyjrzeć się poszczególnym wariantom, a także skorzystać np. z wyszukiwarek i porównywarek kont osobistych. Gdy podejmiesz ostateczną decyzję, od założenia konta osobistego dzieli cię w zasadzie kilka kroków – i nawet nie musisz w tym celu wychodzić z domu. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu właściwie jedynym wyjściem była wizyta w placówce banku, ale obecnie wariantów jest znacznie więcej. Oczywiście wciąż możesz udać się do oddziału banku i porozmawiać z doradcą finansowym, nie jest to jednak konieczne. Wszystkie formalności załatwisz telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu – i to właśnie ostatnia z możliwości jest najwygodniejsza dla klienta.

Na początek otwórz stronę internetową wybranego banku lub pobierz dedykowaną aplikację mobilną na swoją komórkę. Aby rozpocząć procedurę założenia konta, należy wejść w odpowiednią zakładkę zatytułowaną np. „załóż konto” czy „otwórz konto”. Miej przy sobie dowód osobisty i uzupełnij wszystkie dane. Ponadto trzeba także wpisać informacje dotyczące sposobu korzystania z konta i produktów dodatkowych takich jak karta debetowa. Możesz mieć np. możliwość wyboru jej wyglądu lub nawet zaprojektować ją samodzielnie.

Po uzupełnieniu niezbędnych danych należy przejść do wyboru sposobu finalnego zawarcia umowy z bankiem. Dostępne możliwości to:

  • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera,
  • podpisanie umowy w wybranym oddziale banku,
  • wykonanie przelewu weryfikacyjnego,
  • weryfikacja w czasie rozmowy wideo.

Decyzja oczywiście należy do ciebie, choć najwygodniejszą możliwością wydaje się przyjazd kuriera z dokumentami. Może to wydłużyć całą procedurę o kilka dni, ale z drugiej strony nie musisz udawać się do placówki banku. Pamiętaj, że kurier zazwyczaj poprosi o twój dowód osobisty przed podpisaniem dokumentów. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na wizytę w oddziale, przekaż pracownikowi informację, że chcesz sfinalizować transakcję na podstawie wniosku złożonego w Internecie. W przeciwnym razie doradca może wprowadzić nowy wniosek, przez co nie tylko stracisz czas, ale być może również ewentualne promocje. Złożenie wniosku o konto osobiste trwa zaledwie chwilę, nie warto więc odkładać tego w nieskończoność.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz