karta kredytowa
Przedsiębiorczość

Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Niemal każda dorosła osoba w naszym kraju używa karty płatniczej podczas zakupów, w restauracjach, czy na stacjach benzynowych. Z pozoru wszystkie te karty wyglądają podobnie – niewielkie plastikowe prostokąty, z różnymi nadrukami, w tym specjalnym numerem i danymi właściciela. Okazuje się jednak, że pomimo zewnętrznego podobieństwa mogą one działać na innych zasadach. Czy wobec tego różnią się karty debetowe od kredytowych?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to sposób na korzystanie ze środków banku w ramach ustalonego limitu. Działa to w ten sposób, że bank po otrzymaniu od nas wniosku sprawdza naszą zdolność kredytową i na tej podstawie przyznaje nam określoną ilość pieniędzy, którymi możemy dowolnie rozporządzać. Limit ten jest odnawialny, jednak trzeba pamiętać o tym, że pieniądze, które wykorzystamy musimy zwrócić. Zazwyczaj bank daje nam czas na oddanie „pożyczonych” pieniędzy i jeśli nie przekroczymy wyznaczonego terminu, to nie musimy płacić odsetek. Oznacza to, że korzystanie z karty kredytowej może być darmowe.

Jak można korzystać z karty kredytowej? Przy jej użyciu możemy płacić w zasadzie w każdym miejscu, w którym znajduje się terminal płatniczy. Do tego banki chcąc zachęcić klientów do korzystania z ich kart kredytowych oferują różne promocje. To, który bank ma najbardziej korzystną ofertę kart kredytowych sprawdzisz na www.hotmoney.pl/karty-kredytowe/.

Na czym polega karta debetowa?

Kartę debetową otrzymuje obecnie niemal każdy, kto zawiera z bankiem umowę o rachunek osobisty. Ten rodzaj płatności daje nam możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych oraz przy użyciu gotówki, a to dzięki temu, że istnieje możliwość wypłaty gotówki przy użyciu karty debetowej z bankomatów. Korzystając z tego środka płatności dysponujemy własnymi pieniędzmi, które znajdują się na naszym rachunku bankowym. Oznacza to, że limit transakcji, których możemy dokonać wynosi tyle, ile wysokość naszych oszczędności.

Czy korzystanie z karty debetowej jest darmowe? Okazuje się, że większość banków ustala prowizję, która może być pobierana z początkiem każdego okresu rozliczeniowego, ale da się jej uniknąć. Zazwyczaj wystarczy dokonać kilku transakcji przy użyciu karty w miesiącu, aby była ona darmowa.

Karta kredytowa i debetowa – różnice

Z pozoru zasada działania obu kart jest bardzo podobna, możemy przy ich użyciu płacić w wielu miejscach, większość posiada możliwość płacenia zbliżeniowego, czyli bez wpisywania PIN-u, do 50 zł. Zasadnicza różnica polega na tym, skąd pochodzą pieniądze, którymi dysponujemy. Płacąc kartą debetową uszczuplamy swoje własne oszczędności, natomiast korzystając z karty kredytowej odsuwamy moment, w którym będziemy musieli pokryć koszt dokonanych zakupów z własnej kieszeni korzystając z pieniędzy banku. Ponadto korzystanie z bankomatów w przypadku posiadania karty kredytowej jest drogie, gdyż naliczane są wysokie prowizje za wyciąganie gotówki.

Niektórzy twierdzą, że posiadanie karty kredytowej utrudnia zapanowanie nad własnym budżetem i sprawia, że tracimy kontrolę nad swoimi finansami. Zanim więc zdecydujemy się na kartę kredytową powinniśmy to poważnie przemyśleć.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz