Jak obliczyć podatek VAT?
Gospodarka Podatki

Jak obliczyć VAT?

Podatek VAT – obliczane wysokości

Podatek VAT, czyli z angielskiego Value Added Tax to pojęcie, z którym na pewno spotkał się każdy z nas. W przeciwieństwie bowiem do podatków typu CIT czy PIT podatek VAT mieści się praktyczne w każdym towarze, którego zakupu dokonujemy. W poprzednich wpisach informowaliśmy czytelników jak obliczyć podatek dochodowy. Sprawdźmy teraz jak obliczyć podatek VAT!

Co to jest podatek VAT?

VAT jest niczym innym jak opłatą od wysokości dodanej wartości produktu. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Wartość dodana do produktu może być właściwie na każdym etapie łańcucha produkcji. Wyobraźmy sobie, że kupujemy mąkę i jajka od producenta i pieczemy z nich ciasto. Różnica więc między wartością ciasta, będącego efektem końcowym naszego przykładowego łańcucha produkcji a jego elementami tj. kupionymi wcześniej jajkami i mąką wynosi właśnie wartość dodaną.

Wysokość podatku VAT w Polsce

W naszym kraju VAT nakładany jest różnie w zależności od tego jaki towary są nim obciążane. W ten sposób nieco mniejszy podatek nałożony jest na produkty dla dzieci lub niektóre produkty spożywcze czy kulturalne. Według przepisów Unii Europejskiej podstawowa stawka VAT nie może wynosić mniej niż 15%. W Polsce podatek ten, według standardowej stawki wynosi 23%. W 2011 roku polityce podnieśli go o jeden punkt procentowy w porównaniu do lat wcześniejszych.

Podczas obliczania podatku VAT możemy więc posłużyć się najprostszym wzorem:

x – cena sklepowa towaru

y – cena bez podatku vat

z – podatek VAT

Wzór na obliczenie podatku VAT

x – 23% = y

x – y = z

Licząc w ten sposób możemy się dowiedzieć ile wynosiła by cena danego towaru na półce sklepowej, gdyby nie był on obciążony VATem.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz