jak-oszczedzac-pieniadze
Inwestycje Przedsiębiorczość

Jak inwestować jeśli jesteśmy spłukani

Jaki jest największy problem osób, które chcą inwestować pieniądze, ale mają niskie dochody? Odpowiedział niech będzie stare powiedzenie, które mówi że, aby zarabiać pieniądze, trzeba pieniądze mieć. Dla osób żyjących od wypłaty do wypłaty, często nie jest to możliwe. Kiedy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, to myślenie o takich rzeczach jak inwestowanie na przyszłość, spada na sam dół listy priorytetów.

Faktem jednak jest, że jeżeli nie zaczniemy odkładać pieniędzy na później, to w przyszłości czeka nas katastrofalna sytuacja. Któregoś bowiem dnia nie będziemy w stanie dłużej pracować, a ZUS może nie zapewnić nam wystarczająco dużej emerytury, abyśmy byli w stanie zapewnić sobie minimum godnego życia. Jeśli nie wiesz co zrobić, to przygotowaliśmy kilka rozwiązań, które mogą ci pomóc.

Zebranie pieniędzy

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, aby zainwestować chociażby najprostsze fundusz inwestycyjny, to zebrać wymaganą liczbę pieniędzy. Nie jest to rozwiązanie rewolucyjne, ale jak najbardziej prawdziwe. Gdy nie mamy odłożonych pieniędzy, to musimy z czegoś w życiu zrezygnować, aby te pieniądze zacząć gromadzić. Wcale nie musi to być duża znacząca zmiana. Zadaj sobie pytanie, ile razy w miesiącu zdarzyło ci się kupować kawę na stacji benzynowej. Czy aby nie korzystasz także z restauracji typu fast food?

Co by się stało, jeśli ograniczył byś choć w małej kwestii takie wydatki. Być może byłbyś w stanie zrezygnować 2 lub 3 razy w miesiącu z korzystania z takich rozwiązań, co z pewnością pozwoliłoby ci zaoszczędzić może nawet 50 zł. Wydaje ci się, że te kilka kaw i zaoszczędzone 50 zł to mało. Policz jednak, że w ciągu roku to 600 zł. 50 zł odłożone na kilka procent w fundusz inwestycyjny, po 20 latach osiąga kwotę od 20 000 do 30 000 zł.

Zastanów się zatem, z czego jeszcze możesz zrezygnować, aby każdego miesiąca spróbować zaoszczędzić 100 zł. Taka bowiem kwota pozwoli ci zacząć oszczędzać długoterminowo korzystając na przykład z najprostszych rozwiązań takich jakimi są fundusze inwestycyjne.

Inwestowanie w ETF

ETF to pewnego rodzaju fundusze inwestycyjne, których zadaniem jest powielanie ruchów największych na świecie indeksów giełdowych. Jeżeli boimy się inwestować w spółki amerykańskie, to możemy wykorzystać do tego fundusz inwestycyjny, który zrobi to za nas. Nie jest bowiem tajemnicą, że Warren Buffett od lat przekonuje ludzi do tego, aby inwestowali w amerykańską gospodarkę, bo jest to według niego jedyny długoterminowy i pewny sposób na niewielkie, ale jednak, pomnożenie swojego kapitału.

Kontrakty CFD

Jeśli nie mamy dużo pieniędzy, aby kupować akcje spółek giełdowych, to możemy obejść to wykorzystując kontrakty cfd. Są to kontakty, które umożliwiają nam niejako nabycie akcji danej spółki, a później jej sprzedaż. W praktyce nie nabywamy samej akcji, ale zajmujemy pozycję, która umożliwi nam zrealizowanie zysku, kiedy akcja wzrośnie. Narzędzia do kontraktów cfd wykorzystują także dźwignie finansowe, które umożliwiają zwielokrotnienie zysków (lub strat). Jest to jednak rozwiązanie, dedykowane dla osób, które giełdą się interesują, lub wiedzą jak funkcjonują spółki giełdowe.

Konkluzja

Nigdy nie jest za późno, na rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Wszystko co dzisiaj zaoszczędzimy, będzie nam procentować w przyszłości, kiedy nie będziemy w stanie już wykonywać w swojej codziennej pracy. Jest to o tyle ważne, że w perspektywie 20 lub 30 lat nasz kraj może nie zapewnić nam stosownej emerytury.

Artykuł sponsorowany

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz