umowa biznesowa
Inwestycje Przedsiębiorczość

III Filar – Czy to się opłaca?

Duża część młodych ludzi niezbyt często zastanawia się nad swoją przyszłością, szczególnie tą, która nastąpi za wiele dziesiątek lat. Jest to duży błąd bo emerytura to sprawa niezwykle istotna. Kiedy jesteśmy osobami starszymi, często niedołężnymi to jest to czas, kiedy stały dochód jest niezwykle potrzebny. Nie możemy wówczas tak łatwo dorobić, jak osoby młode, a koszty rosną chociażby te związane z badaniami lekarskimi i lekami.

Czy warto oszczędzać w trzecim filarze?

Wiele osób nie ma zaufania do państwowych instytucji, które mają nam zapewnić w przyszłości emeryturę. Dużo mówi się o przyszłym bankructwie ZUSu i nawet jeśli to tylko plotki to już teraz powinniśmy pomyśleć nad oszczędzaniem na emeryturę we własnym zakresie.

Czym jest III filar?

III filar, o którym tak wiele się mówi to prywatne konta w bankach, które zakłada się z myślą o utrzymaniu się po zakończeniu kariery zawodowej. IKE, IKZE oraz PPE to trzy możliwości oszczędzania na przyszłą emeryturę stworzone przez naszą administrację państwową. Wszystkie te wspomniane trzy metody są dobrowolne i co ważne, niezależne od ZUS. Kiedyś funkcjonowało jeszcze OFE, które było czymś w rodzaju miksu obowiązkowej składki i prywatnej inicjatywy oszczędnościowej. Każdy z nas może jednocześnie oszczędzać w trzech formach lub wybrać sobie dowolną z nich.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz