finansowanie domu
Kredyty i pożyczki

Finansowanie budowy domu. Dostępne rozwiązania

Budowa własnego wymarzonego domu wywołuje nie tylko wiele emocji, ale również przysparza wiele stresujących sytuacji. Niestety, ale spełnianie marzeń często wiąże się z ogromnymi wydatkami, które w większości przypadków są oszczędnościami całego życia. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić czy stać nas na takie duże przedsięwzięcie. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy sfinansować budowę wymarzonego domu!

Przy planowaniu budowy dużą rolę odgrywa kosztorys, dzięki któremu możemy określić całkowity koszt naszej inwestycji. Dokładne określenie kosztów jest bardzo trudne, dlatego powinniśmy być przygotowani na dodatkowe wydatki pojawiające się na każdym etapie budowy domu. Kosztorys jest również bardzo przydatny, gdy decydujemy się budować dom na kredyt, ponieważ bank zażąda go przed rozpoczęciem procedury.

Finansowanie budowy domu a własne zasoby

Przed podjęciem decyzji o budowie domu w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę własne zasoby.

„Jeżeli nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na własny dom czy poświęcać na jego budowę wielu lat idealnym rozwiązaniem będą gotowe domy drewniane, które powstają już w kilka miesięcy i wykorzystuje się do nich najnowsze technologie i materiały” – mówi ekspert z firmy Gotowe domy drewniane ITS, która zajmuje się budową domów o konstrukcji drewnianej.

Bardzo często sprzedaż mieszkania staje się źródłem finansowania budowy domu, co pozwala sfinansować większą część naszej inwestycji. Sprzedaż mieszkania często wiąże się z przymusem wynajmu mieszkania na czas trwania budowy domu, dlatego warto dokładnie przeliczyć czy jest to dla nas opłacalne. Przy finansowaniu budowy domu pamiętajmy, aby nie wydawać wszystkich oszczędności naszego życia i nie likwidować lokat czy polis ubezpieczeniowych. Możemy przez to utracić poczucie bezpieczeństwa całej naszej rodziny. Niekiedy oprócz własnych środków możemy liczyć na wsparcie finansowe od rodziców, rodzeństwa a nawet przyjaciół. Pamiętajmy jednak, że tylko darowizny w pierwszej linii pokrewieństwa są zwolnione z podatku, w innych przypadkach musimy już go odprowadzić, jeżeli darowizna przekroczy kwotę wolną od podatku.

Finansowanie budowy domu a kredyt

Wniosek kredytowy składamy będąc w posiadaniu działki, która może stanowić wkład własny, oprócz tego musimy złożyć wszystkie wymagane pozwolenia, kosztorys, projekt domu oraz harmonogram budowy. Za rozpatrzenie wniosku banki pobierają kilkaset złotych. Kredyt, jako źródło finansowania budowy domu jest opłacalne głównie, gdy bierzemy go na krótki okres. Kredyty na 30 lat nie są najlepszym rozwiązaniem przy mało stabilnej sytuacji gospodarczej. Przy korzystaniu z kredytu warto zdecydować się na gotowe domy drewniane, gdzie cena domu jest z góry ustalona oraz wiemy, jakie materiały i usługi są dostarczane. Dzięki sprawnej organizacji budowy możemy wprowadzić się już po trzech miesiącach. Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się wziąć kredyt, wówczas zdarza się, że bank wymaga udowodnienia, że przeznaczyliśmy te pieniądze na prace budowlane. Pieniądze wypłacane są w transzach. Na samym początku płacimy tylko odsetki. Banki dają najczęściej termin dwóch lat karencji na zakończenie budowy. Przed uruchomieniem kolejnych transz będziemy musieli udowodnić postępy prac budowlanych i przedstawić w tym celu wszelkie faktury i dziennik budowy.

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz