kredyt
Inwestycje

Czym różni się kredyt preferencyjny dla rolników od zwykłego kredytu bankowego?

Kredyt preferencyjny dla rolników to rozwiązanie, które nieco różni się od tradycyjnego kredytu bankowego. Właśnie o kredycie preferencyjnym powinni pomyśleć rolnicy, jeśli na wiosnę zabraknie im pieniędzy potrzebnych na zakup środków produkcji do ich gospodarstwa. Czym jest kredyt preferencyjny i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Rozwiązanie w przypadku ograniczonych finansów

Wiosna jest dla środowiska rolniczego czasem wzmożonej pracy oraz większych wydatków. To właśnie wtedy sieje się rośliny, nawozi czy wykonuje zabiegi ochronne. Zasoby finansowe niejednokrotnie okazują się niewystarczające, a w takiej sytuacji warto wesprzeć się kredytem preferencyjnym i zakupić potrzebne środki produkcji. Udzielany jest on przez bank na warunkach znacznie bardziej korzystnych niż te rynkowe. Dedykowany jest zawsze do określonych klientów banku – w tym wypadku właśnie do rolników.

Rodzaje kredytów preferencyjnych

Istnieje wiele rodzajów kredytów preferencyjnych. Wśród nich wyróżnić można między innymi te przeznaczone na modernizację gospodarstw rolnych, przyznawane w przypadku klęsk żywiołowych, a także kredyty z dopłatami państwa na termomodernizację budynków mieszkalnych. Nie tylko rolnicy decydują się na formę dofinansowanie w formie kredytów preferencyjnych. Innym popularnym rodzajem takiego wsparcia pieniężnego są także pożyczki dla studentów oraz kredyty na zakup mieszkania dla osób młodych. Aby móc ubiegać się o kredyt preferencyjny, należy spełnić odpowiednie wymogi formalne, które nie występują w przy ubieganiu się o kredyt rynkowy.

Kredyt preferencyjny a korzyści dla rolnika

Czemu tak wiele rolników decyduje się zaciągnąć kredyt preferencyjny? Przede wszystkim ze względu na szereg korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Kredyt preferencyjny gwarantuje bowiem lepsze warunki uzyskania wsparcia finansowego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wysokość oprocentowania, ogólne warunki umowy czy harmonogram spłaty kredytu. Prócz tego proponowane są inne warunki odnośnie wymaganego zabezpieczenia czy możliwości stosowania karencji albo prolongaty.

Kiedy można wziąć kredyt preferencyjny?

Kredyty preferencyjne zaciągane są w środowisku rolniczym przede wszystkim w celu zakupu gruntów rolnych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się także na skorzystanie z możliwości wsparcia finansowego na dogodnych warunkach, by móc zmodernizować czy kupić maszyny albo urządzenia rolnicze, a także ze względu na możliwość założenia plantacji wieloletnich. Z ofert kredytów preferencyjnych korzystają jednak nie tylko rolnicy. Sięgają po nie również firmy należące do sektora przetwórstwa rolniczo-spożywczego. Bank BGŻ BNP Paribas oferuje taką możliwość przedsiębiorstwom, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i osiągają roczny obrót poniżej 50 milionów euro, nie przekraczając jednocześnie kwoty 43 milionów euro w całkowitym bilansie rocznym. Aby uzyskać najlepszą ofertę kredytu preferencyjnego, warto udać się do placówek posiadających wyspecjalizowaną ofertę w tym zakresie. Tylko takie instytucje są w stanie zaproponować rozwiązania dostosowane do wymagań rynku.

Agrofundusz.pl – pd 10 lat pomagamy rolnikom uzyskać kredyty na dowolne cele!

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz