kalkulator
Gospodarka Podatki

Czym jest ryczałt?

Podatki to temat, który wielu przedsiębiorcom spędza sen z powiek, a Polakom niejednokrotnie psuje krew. Nic dziwnego, nikt nie lubi kiedy musi oddawać część swoich zarobków więc to zrozumiałe, że ludzie nie lubią płacić podatków. Pojęcie, które często pada w kontekście opodatkowania to ryczałt. Wiele jednak osób nie jest z nim zaznajomiona. Zastanówmy się więc, czym jest właściwie ryczałt?

Co to jest ryczałt?

Ryczał to specyficzna, uproszczona forma opodatkowania, która polega na opłaceniu z góry ustalonej kwoty, niezależnie od tego jaki będzie ostateczny efekt działania biznesowego lub ostatecznej wysokości transakcji podlegającej opodatkowaniu.

Kiedy ustala się ryczałt?

Ryczał jest zwykle stosowany w sytuacji, gdy koszty przedsięwzięcia mogą w każdej chwili ulec zmianie. Aby przedsiębiorca mógł się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi wzrostami kosztów, wysokość opodatkowania ustalana jest z góry. Pozwala to na zabezpieczenie interesu zamawiającego usługę dzięki wcześniejszemu ustaleniu kwoty na wykonanie tego usługi lub dzieła bez względu na możliwe, późniejsze wzrosty kosztów.

 

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz