co to jest rrso
Inwestycje

Czym jest RRSO?

Każdy z nas słyszał o takim terminie, jak RRSO. Niewiele osób jednak wie, co tak naprawdę oznacza ów termin i czego dotyczy.

W tym tekście postaramy się to wyjaśnić. Jasno i przystępnie dla każdej osoby, nawet tej, która nie orientuje się w zawiłych terminach bankowych. 

 Co to jest RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który pozwala każdemu potencjalnemu kredytobiorcy na szansę błyskawicznego porównywania wielu ofert kredytowych, pod względem ich kosztów. Często wzór na RRSO podawany jest na wielu portalach o tematyce bankowej i finansowej. Jego prezentacja odbywa się także w umowach kredytowych oraz spotach reklamowych kredytów bankowych.

Jak obliczyć RRSO?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera w sobie wszystkie podstawowe koszty, jakie kredytobiorca ponosi w związku z zawarciem umowy kredytowej. Zaliczamy do nich między innymi:

  • odsetki,
  • prowizje,
  • ewentualne składki ubezpieczeniowe z tytułu zwarcia umowy kredytowej w banku.

RRSO nie uwzględnia takich kwestii, jak opłata dodatkowa, koszty monitów, opłata karty kredytowej, debetowej, obsługa konta czy innych rozliczeń z bankiem.

Co ma wpływ na RRSO?

RRSO zależy od kilku elementów, zdarzają się też sytuacje, gdy jego kwota jest ogromna. Wartość RRSO może opiewać na kilkaset, a nawet kilka tysięcy procent. Tego typu oferty pojawiają się w niektórych pożyczkach pozabankowych. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z każdą propozycją i uważnie czytać jakie RRSO jej przysługuje.

Nie ma żadnych nakazów, które regulowałyby wartość RRSO. Jej wysokość szacowana jest indywidualnie dla każdej instytucji finansowej. Ponadto, warto korzystać tylko ze sprawdzanych banków i podmiotów udzielających wsparcia finansowego. Wówczas mamy stu procentową pewność, że RRSO nie zaskoczy nas swoją astronomiczną wartością.

RRSO uwzględnia także okres, na jaki dysponujemy daną kwotą. Jest ono także wyższe niż oprocentowanie nominalne. Droższy kredyt, zazwyczaj oznacza niższe RRSO i na odwrót.

Redakcja
Redakcja portalu finansowego Finanse i Ty każdego dnia przekazuje swoim czytelnikom wiadomości ze świata finansów, podatków, gospodarki, inwestycji i ubezpieczeń. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami ważnym newsem zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz